Yaşam ve bilgi anlamlarını taşıyan Ayurveda, 6000 yıl öncesinde Hindistan’da doğan bir tıp sistemidir. Ayurveda’nın felsefesine göre enerjimizi dengede tutmak ve bununla birlikte zihinsel ve fiziksel sağlığımızı önem piramidinin en üstünde tutmamız gerekmektedir. Üç önemli nokta olan ruh, beden ve zihin arasındaki dengeyi sağlamak bir harmoni oluşturmak Ayurveda’nın temel felsefesi ve amacıdır. Bu şekilde duygu ve düşüncelerimizin yanı sıra hislerimiz de hayatımızı etkileyen etkenlerden biri haline gelir.

Ayurveda insanların farklı ayurvedik beden tiplerinde olduğunu söyler. Mizaçları farklı olan bireyleri dosha ismi verilerek sınıflandırır. Ayurveda felsefesinde oldukça çok kullanılan bu terime göre insanlar 5 farklı elementten oluşur ve bunlar eter(boşluk), hava, ateş, su ve topraktır. Bu elementlerin farklı dağılımlarına göre de 3 farklı dosha oluşur. Bu dosha’ların isimleri:

  • Vatta,
  • Pitta,
  • Kapha’dır.

Dosha’ların mizaçları farklı olduğu için fiziksel ve zihinsel anlamda da farklılıkları vardır. Hatta bu durumda beslenme yöntemleri bile farklılık gösterecektir. Çünkü senin baskın olan elementlerin sana farklı bir kişilik ve beden verecektir. Bunlar senin psikolojik durumlara göre tepkini ve genel karakterini oluşturacaklardır.

İlginizi Çekebilir: Ayurvedik Beslenme Nedir? Ayurvedik Beslenme Nasıldır?

 

Ayurvedik Beden Tipleri Nelerdir?

Ayurvedik Beden Tipleri Nelerdir?

Vatta Karakteristikleri

Temel elementleri hava ve eterdir. Fiziksel olarak ince ve dar bedenlere sahiplerdir. Metabolizmaları hızlıdır. Vatta dosha’ya sahip bireyler hareketli, coşkulu ve enerjik bir karaktere sahip insanlardır. Dengede olduklarında yaratıcı, neşeli olurlar fakat dengeden çıktıklarında ve psikoloji anlamda dengesiz durumda olduklarında endişeli, tedirgin halde görülebilir. Ayrıca bu durumlarda daha çabuk yorulabilirler. Bu durumlarda sindirim sistemleri bozulur ve konsantrasyon konusunda zorluk çekerler. Değişikliği severler, hızlı ve enerjik yapılarını hayatlarına uydurup hızlı bir yaşam benimsemeye yatkındırlar.

 

Pitta Karakteristikleri

Temel elementleri ateş ve sudur. Vücutları Vatta’ya kıyasla daha geniştir. Akıllı ve kararlıdırlar, ayakları yer basan ve emin kişilerdir. Bu özellikleri ile öfke ve yüksek tansiyon durumları yaşayabilirler. Lider yapıları vardır, hedefleri belli bireylerdir. Rekabetçi olabilirler, yeri geldiğinde şüpheci, yargılayıcı ve saldırgan görülebilirler. Baharat ve kuruyemiş gibi enerji ve güç veren besinleri tercih edebilirler.

İlginizi Çekebilir: Ayurveda Nedir?

Kapha Karakteristikleri

Temel elementleri toprak ve sudur. Metabolizma konusunda diğer doshalara göre en yavaşıdır ve bu nedenle kilo almaya en eğilimli olanlardır. Daha ağır mizaçlı, sakin ve sadık insanlardır. Diyabetik sorunlar yaşayabilirler. Destekleyici ve vefalı bireylerdir fakat enerji dengelerleri bozulur ise kilo almak uyuşukluk ve daha başka sağlık problemleri ile karşılaşabilirler.