Beslenme hepimizin bildiği gibi insanın yaşam standardını etkileyen, kişinin enerjisine doğrudan etki gösteren ve mutluluk, iyi hissetme ile de direkt alakalı olan yapıtaşlarındandır. Hindistan’da keşfedilen bir tıp sistemi olanı Ayurveda’nın beslenme metotlarına derinlemesine bakacağız. Ayurveda’nın kendisinin de bir tür yoga olduğu geniş kitlelerce belirtilir ve bir şifa yogası olarak bilinir. Ayurveda’yı kişinin kendi bedenine ve kişisel özelliklerine göre bireyin en doğru yaşam biçimini benimsemesini sağlaması ve şifalanması yolunda önemli bir rehber olacaktır.

Arınma yolları ile birlikte yaşam stili ve diyet yollarıyla üç nokta arasındaki bütünleşmeyi sağlar; akıl, ruh ve beden. Bir önceki blog yazımızda da değindiğimiz gibi Ayurveda evrendeki elementlere göre geneli üç farklı karaktere böler. Bunlar Vata, Pitta ve Kapha’dır. Bu karakterlerin önemli farklılıkları olduğu gibi beslenme ve yaşam tarzları da farklıdır. Hissedilen güzel enerji ile birlikte tüm sağlık değerlerini iyi seviyelere yükseltmek için Ayurveda beslenme stiline önem gösterilebilir.

İlginizi Çekebilir: Ayurveda Nedir?

Ayurvedik Beslenme Nasıldır?

Ayurvedik beslenme bünyelere ve ayırdığı üç karaktere göre özelleştirilmiş beslenme önerileri sunar. Günümüzde bilinen beslenme stillerinden farklı olarak Ayurveda beslenme önerilerin besinlerin sadece sınıflarına göre ayırmaktan ve kalori bazında özellikler sunmaktan daha çok tat, ölçü ve kaliteyi başa koyar.

Ayurvedik Beslenme Nedir?

Ayurvedik Beslenme Nedir?

Ayurvedik Beslenmenin Kritik Noktaları Nelerdir?

Ayurveda’nın temel öğretisine göre enerjiyi dengede tutmak ve zihinsel, fiziksel sağlığımızı ön planda tutmak en önemli kriterlerdir. Bu yolda bağırsaklarımızı oldukça kritik nokta olarak gören Ayurveda, yiyeceklerin daha kolay sindirilebilir hale getirilmesine önem verir, örneğin tahılları ve bakliyatları ıslamak gibi. Ayrıca sindirime yardımcı baharatlar kullanmak yine önemlidir.

 

Vata’ya Göre Beslenme Şekilleri

Vata’nın temel bileşenleri hava ve eterdir ve huzursuz olmaları karakteristik özelliklerindendir. Zayıf ve ince bedenleri nedeniyle çabuk yorulabilirler. Huzursuzluklarının yanı sıra gerginlik ve endişe halleri de gözlemlenebilirler. Sabit ve belirli bir program takip etmek onlara daha iyi gelir. Dinlenmeyi severler. Beslenme düzeni olarak kinoa, buharda pişmiş sebzeler ve nemli yiyecekler daha çok tercih edilebilir.

 

Pitta’ya Göre Beslenme Şekilleri

Vata’ya kıyasla daha gelişmiş vücutları vardır. Temel bileşenleri ateş ve sudur bu nedenle daha kararlı, ayakları yere basan ve dik duran bir tavırları vardır. Liderlik özellikleri kolayca görülebilir. Metabolizmaları hızlıdır. Yeşil sebzeler özellikle tüketilebilir ve karaciğere iyi gelen besinleri ağırlıkta tüketmek onlara destekleyici bir beslenme yöntemi sunacaktır.

 

Kapha’ya Göre Beslenme Şekilleri

Kendilerinin temle bileşenleri toprak ve sudur. Daha ağır mizaçları vardır ve metabolizmaları Vata ve Pitta’ya kıyasla çok daha yavaştır. Daha hızlı kilo alabilir ve halsizlerdir. Pitta’ya oranla daha kararlı kişiliktelerdir ve riski sevmezler. Süt ürünlerinden uzak durmak, ekmek ve şekerden özellikle kaçınmaları gerekmektedir. Metabolizma hızlandırmak için zencefil ve karanfil tercih edebilirler.