Meditasyona Giden Yol

Meditasyon, binlerce yıldır hayatımızda olan bir pratik fakat onu günlük hayatımıza dahil etmek için yeterince zamanımız yok. Bu kendimizi inandırdığımız bir talihsizlik mi yoksa kendimize biraz olsun zaman yaratmak için yeterince çaba sarf etmiyor muyuz?

Zaman bulamamak, uygun atmosferi sağlayamamak gibi nedenler meditasyon yapmamanız için bir bahane değil. Çünkü çoğu meditasyon tekniği için kısa vakitler ayırmanız gerekir ve bulunduğunuz çoğu ortam içerisinde uygulanabilir.

Yemek molanızın 10 dakikası ya da en sevdiğiniz diziyi izlemeye başlamadan önce 5 dakikanızı ayırarak günlük pratiğinizi tamamlamış olabilirsiniz.

Her şeyin kontrolü elimizde değil ama düşüncelerimizin bizi nasıl etkilediğini kontrol etmek, meditasyon sayesinde bizde olabilir. Gün içinde düşündüğümüz olumsuz düşünceler, olumlu düşüncelerden daha fazla hayatımızda yer kaplıyor. Olumsuz bir düşüncenin peşine takılıp günü kendimize zehir etmemiz işten bile değil. Meditasyon yapmanın amacı her gün zihnimizi meşgul eden ve verimimizi, günden keyif almamızı engelleyen olumsuz düşüncelerin peşine takılmayı engellemek ve bir an olsun izleyici konumunda kalmamızı sağlamaktır.

Her meditasyon tekniğinin kendine özgü faydaları olmasının yanı sıra öğretisi ne olursa olsun ortak kabul gören faydalarından bazılarına bakacak olursak;

 • Daha mutlu bir birey olmanızı sağlar.
 • Stres, depresyon ve anksiyete tedavisinde yardımcı tedavi olarak kullanılır ve antidepresan kullanımını azaltır.
 • Odaklanmayı ve konsantrasyonu arttırır.
 • Bağımlılıklarlardan kurtulmayı hızlandırır.
 • Kan dolaşımını hızlandırır, tansiyonu dengeler.

Meditasyon binlerce yıldır hayatımızda bu yüzden zaman içinde uzmanları tarafından birçok teknik geliştirilmiştir. Bu tekniklerden bazıları ise; farkındalık meditasyonu, zen meditasyonu, transandaltal meditasyon ve konumuz olan kundalini meditasyonudur.

 

Kundalini Meditasyonu

Kundalini kelimesi Sanskritçe’de “kendi etrafında dönmüş yılan” anlamına gelmektedir. Bu da kundalini enerjisinin görselleştirilmesine yapılmış bir atıftır. Kundalini enerjisi, kuyruk sokumunda ya da kuyruk sokumunun dört parmak üzerinde olduğuna inanılan kök çakradır. Meditasyon pratiği ile bu çakranın açılması amaçlanır. Kundalini öğretisi bir din değil beden ve ruh birlikteliğinin sağlanmasını amaçlayan bir öğretidir.

Kundalini meditasyonu ile enerjinizi kanalize etmeyi sağlarken bir yandan düşüncelerinizin kontrolünü ele almaya başlarsınız.

 

Kundalini Meditasyonunun Tarihi

Kökeni tam bilinmeyen bu meditasyonun MÖ 1000 yılından beri kullanıldığına inanılıyor. Fakat öğretinin yayılmasını 1960 yılından itibaren Yogi Bhatan sağlıyor. Günümüzde ise yoga okulları aracılığı ile öğretiye ulaşılıyor. Ayrıca bireysel okumalar ve araştırmalar ile kundalini meditasyonunu öğrenmek mümkün.

 

Kundalini Meditasyonu ile Neye Ulaşırız?

Kuyruk sokumunda bulunan kök çakranın hareket ettirilerek taç çakraya çıkarılması ile çakralar dangelenir, dinginleşir ve yaşamınızın kontrolünü ele aldığınızı hissedersiniz. Dengeli düşünür, ani kararlar vermez, farkındalıkla hareket edersiniz.

Kundaliniyi tek başına bir kurtarıcı olarak değil amacınıza ve yolunuza eşlik eden bir yardımcı gibi görebilirsiniz.

 

Kundalini Meditasyonunun Faydaları

 1. Günlük yaşantınıza daha farkındalıkla bakmanızı sağlar.
 2. Konsantrasyonu arttırır.
 3. Yaratıcılığa destek verir.
 4. Kaygıyı ve aşırı stresi azaltır.
 5. Uyku problemlerinin önüne geçer ya da olan uyku problemlerini çözmeye yardımcı olur.
 6. Doğru nefes almayı sağlar bu sayede akciğer kapasitesini yükseltir.

 

İlginizi Çekebilir: Meditasyon Nedir? Nasıl Yapılır? Meditasyon Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

Kundalini Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Kundalini Meditasyonu Nedir? Kundalini Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Kundalini Meditasyonu Nedir? Kundalini Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Yaşadığımız çağ bize çok fazla stres yüklüyor. Zihnimiz her zaman bir köşede sakinleşmek ve farkındalığımızı keşfetmeye vakit ayırmak istiyor. Bunu sağlamanın en iyi yolu meditasyona yönelmek. Fiziksel ve mental sağlımız için bitkisel temelli beslenmek, spor yapmak ve stresten uzak durmamız gerekiyor. Bizce herkes tarafından bilinen bu üç temel kuralara meditasyon yapmak kesinlikle eklenmeli. Çok yorulduğumuz zaman vücudumuzu dinlendiriyoruz fakat zihinsel yorgunluklar için özel bir çaba sarf etmiyoruz.

Her yeni deneyim heyecanlı ve kuşku uyandırıcıdır. Unutmayın ilk adımlar her zaman en önemlileridir, ilk tecrübeleriniz ilgilendiğiniz konu ile ilgili kılavuzunuzu oluşturacaktır. Meditasyon yapmak ile ilgili bilmeniz gereken ilk şey pratiğin devamlılığının önemidir. Adımların düzenliliği ve sürekliliği çok değerlidir. Emeğinizin ve beklentilerin karşılığını ancak bu şekilde alabilirsiniz. Unutmayın, ayırdığınız her dakikanın karşılığını alacaksınız.

Bahsedeceğimiz adımlar sadece yol göstericidir. Zamanla adımlara eklemeler yapabilir ve pratiği kendinize göre şekillendirebilirsiniz.

 

Uygun Atmosferi Hazırlama

İlk olarak dikkatinizi dağıtmayacak, sesten etkilenmeyeceğiniz bir yer bulun ve ortamın çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat edin. Odağınızı ve motivasyonunuzu arttırmak için tütsü ve mum yakabilir; buhurdanlığınıza esansiyel yağlar ekleyip kokunun sizi içine çekmesine izin verebilirsiniz.

 

Kıyafetinizi Seçin

İçerisinde rahat hissettiğiniz herhangi bir kıyafetle pratiğinizi uygulayabilirsiniz. Pratik dışında da her zaman içerisinde rahat hissettiğiniz kıyafetler tercih etmeye özen gösterin. Bizim önerimiz pamuklu ve dar olmayan giysiler olacaktır.

 

Uygun Vakti Ayarlama

Bu konu ile ilgili kesin bir tavsiye vermekten kaçınıyoruz çünkü size en uygun vakti yine siz bilebilirsiniz. Mümkün olduğunca yalnız kalabileceğiniz bir vakit olmasına özen gösterin. Bir tavsiye olarak; güne başladığınız ya da günü bitirdiğiniz saatler meditasyon için en uygun vakitlerdir. Bu vakitlere denk getiremediğiniz zamanlarda pratiğinizi günün herhangi bir saatine taşımaktan çekinmeyin. Son olarak yemekten hemen sonraya pratik koymamaya çalışın. Vücudunuzun sindirim yapmaya zaman ayırmasına müsaade edin.

 

Rahat Bir Oturuşa Geçme

Pratiği uygulamak için sandalyeye, yere ya da istediğiniz bir yere oturabilirsiniz. Dik durabilmeye özen gösterin. Dik durabilmek kundalini pratiği için çok önemlidir.

 

Pratiğin Süresini Belirleme

Süre konusu özneldir. Beş dakika ile başlayıp üç saate kadar uzayabilen pratikler mevcut. Zamanla size ne kadar sürenin iyi geleceğini tespit edebilirsiniz. Kısa zamanlarla başlayarak kendinize süre tanıyın ve gün geçtikçe ihtiyacınıza göre size en uygun süreye karar verin.

 

İlginizi Çekebilir: Yogaya Nasıl Başlarım? Yogaya Başlama Kılavuzu

 

Kullanacağınız Mantraya Karar Verin

Mantra, meditasyon sırasında dikkatimizin dağılmasını önlemeye yardımcı olur.

Sizi huzura ve dinginliğe yaklaştıracak bir, harf kelime ya da söz dizisiniz oluşturabileceğiniz gibi yüzyıllardır ortak olarak kullanılan ve şifasına inanılan mantraları seçebilirsiniz. Birkaç örnek vermek gerekirse;

 • Om: Evrenin sesi olarak kabul edilir. En çok bilinen ve kullanılan mantralardır.
 • Om Namah Shivaya: Mantranın hecelerinin toprak, su, ateş, hava ve boşluk olan evrenin beş elementine karşılık geldiği söylenir.
 • Om Mani Padme Hum: Bütün canlılara duyulan şefkati dile getirir.

 

 Derin Bir Nefes Alın Pratik Başlıyor

Burnunuzdan derin bir nefes alıp pratiği başlatın. Bir nefes alıp verme turunu 8 saniyede tamamlamaya özen gösterin. Başınızın döndüğünü hissederseniz pratiğe ara verin. Rahatlamaya ve gevşemeye odaklanın. Dikkatinizin dağıldığını hissederseniz mantranıza odaklanmaya çalışın. Başlangıçta yaşayacağınız dikkat dağınıklıklarına kafanızı takmayın. Unutmayın bebekler adım atarak doğmazlar. Pratiğiniz için ayırdığınız sürenin bittiğini anlamak için başlarken bir alarm kurun ve zamanınız dolduğunda vücudunuzu esneterek pratiğinizi tamamlayın.