Palo Santo, Güney Amerika’ya özgü bir ağaçtır ve eskiden bu yana şifalı olduğuna inanılır.

Geçmişten günümüze Palo Santo, Güney Amerika yerlileri için hem kutsal hem maneviyatı yüksek olan bir ağaç olduğu için “Kutsal Ağaç” olarak adlandırılır.

Tarihine göz atacak olursak, Palo Santo Ağacı Peru’da İnka İmparatorluğuna kadar uzanan derin bir kültürel geçmişe sahip. Ahşabının kalitesi, reçinesi ve hoş kokusu nedeniyle yerli halk arasında çok özel bir yere sahipti ve iyileştirici olduğuna inanılıyordu.

Fiziksel Özellikleri ve Üretim Süreci

Palo Santo ağacı fiziksel olarak oldukça uzundur. Sığla ve mür ağaçları ile aynı aileden olan Burseraceae ailesinin bir üyesidir. Günümüzde kullandığımız Palo Santo tütsüler, sadece ölü odunların kabuğundaki aromatik reçine ile etkili kokusunu verebilir. Bu nedenle ölen ağaçlar Üç yıl gibi bir süre ile bekletilerek, reçinelerinin taşlaşmasına zaman tanınır. Üç yılın ardından tütsü olması için diğer işlemlere başlanır. Unutulmamalıdır ki, canlı ağaçlar istenilen aromayı üretmezler.

 

Geçmişte Nasıl ve Ne İçin Kullanılırdı?

Şamanlar, bu ağaçtan üretilen ahşabı ritüellerde ve törenlerde ortaya çıkan dumanın çevredeki atmosferi temizleyeceğine inandıkları için kullandılar. Bunun yanı sıra şamanların birçoğu da Palo Santo ahşabının koruyuculuğu olduğuna inanıyordu.

Bunun yanı sıra Palo Santo’nun Güney Amerika tıbbında da yeri vardır. Yerliler bazı hastalıkları tedavi etmede ve sağlıklarını stabil tutmak için kullanmışlardır.

Aynı zamanda yerli halk, Güney Amerika’nın devasa nemli ormanlarında sivrisinek ve benzeri canlıları yaşam alanlarından uzak tutmak için de Palo Santo tütsüsünden faydalanmışlardır.

“Kutsal Ağaç” olarak adlandırılan Palo Santo ağacı tütsü çubukları, günümüzde yoğun ve stresli gündelik hayattan biraz uzaklaşmak ve zen alanınıza girmek için yararlı bir yardımcı olarak kullanılıyor.

Hem batı hem doğu Hristiyan kiliselerinde tütsüden çıkan duman cennete yükselen duaların sembolü olarak yorumlanır. Bu nedenle kiliselerde tütsü görmeniz pek muhtemeldir.

 

Palo Santo’nun Sürdürebilirliği

Günümüzde Palo Santo’nun talebi dünya çapında oldukça yüksek. Bu nedenle ağaç kapasitesinin üstünde hasat edilebileceği gibi insanlar arasında bir endişe söz konusu. Ancak şu an için Güney Amerika kanunları bu konuda çok net ve katı. Devletler bu konuya gerçekten çok dikkat ediyorlar. Ağaçlar hükümetler tarafından korunmakta ve yalnızca ölü ağaçların ve düşen dalların hasadına izin verilmekte. Palo Santo hasadına ilişkin düzenlemeler yıllar geçtikçe de daha katı hale geliyor bu da Palo Santo’nun piyasa fiyatını arttıran başka bir etmen.

 

Palo Santo ile Yaşam Alanlarınızı Temizleyin

Palo Santo kullanmak sandığınızdan çok daha kolay. Yaşam alanlarınızdaki negatif veya istenmeyen enerjileri temizlemek, meditasyonlarınız ve ritüellerinizi daha etkin hale getirmek için Palo Santo’yu kullanabilirsiniz. Bir çubuk alın ve yaklaşık 30-40 saniye bir çakmak veya mum yardımı ile çubuğunuzun tütmesini bekleyin, ardından hafifçe üfleyin ve Palo Santo tütsü çubuğunuzu yanmaz bir kase içine görebileceğiniz bir alana bırakın. Ara ara tütsünüzü üfleyerek tazeleyin ve unutmayın ki Palo Santo tütsü uzun saatlerce yanan bir tütsü çeşidi değildir.

Palo Santo Ağaç Tütsü Faydaları Nelerdir?

Palo Santo Ağaç Tütsü Faydaları Nelerdir?

 

Palo Santo Nasıl Kokar?

Palo Santo’nun mistik gücü ve derinliği, çam, nane ve limon aromalarının eşsiz birleşiminden meydana gelir. Palo Santo’nuzu yakar yakmaz bu eşsiz kokuyu deneyimleyecek ve büyüsüne kendinizi kaptıracaksınız.

 

Palo Santo ile Adaçayını Aynı Anda Kullanabilir miyiz?

İnanışlara göre her iki tütsü de alanları temizlemek için oldukça etkilidir ve birlikte kullanılabilir. Adaçayı kötü enerjileri dışarı çıkarırken, Palo Santo enerjiyi dengelemek için enerjileri içeri almaya yöneliktir. Ancak unutmayın ki her ritüel ve her ortam kendine has bir enerji içerir.Eğer deneyimleriniz için her ikisinin de daha etkili olduğunu düşünüyorsanız elbette beraber kullanabilirsiniz.

 

Palo Santo’yu Ne Kadar Kullanabilirim?

Palo Santo çubuğunu yakmanıza bağlı olarak tekrar tekrar birçok kez kullanabilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi Palo Santo tütsüler çubuk tütsüler gibi tek yakışta son bulmaz. Bu da birçok kez temizliğin ve şifanın tadına varmanız anlamına geliyor.

 

Kötü Enerji Nedir?

Bir kişi bilinçli veya bilinçaltı ile sağlıksız veya negatif enerjiyi çekebilir. Bu, hem yapılan eylemlerin niyeti hem de bulunduğu çevre vasıtasıyla olabilir. İnsanlar soğurdukları bu enerjiyi bulundukları ortama yayarlar. Bu enerji olumlu veya olumsuz olabilir.

 

Palo Santo’nun Faydaları Nelerdir?

  • Odaklanma Etkisi,
  • Şifa Etkisi,
  • Arınma ve Enerji Temizliği

Odaklanma Etkisi

Odaklanmayı kolaylaştırıcı etkisi bulunan Palo Santo; meditasyon, odaklanmanız gereken bir proje ya da yaratım sürecinde olduğunuz her durum için size yardımcı olacaktır.

Çok fazla uyaranla karşı karşıya kaldığımız ve kendimizle dahi bağlantı kurmakta zorlandığımız bu çağda odaklanmak için Palo Santo etkisinden faydalanmak sizi mental ve fiziksel olarak olumlu yönde etkileyecektir.

 

Şifa Etkisi

Palo Santo ağaç tütsü uzun yıllardan beri soğuk algınlığı, grip, stres belirtileri için doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Bunun dışında, Palo Santo’nun esansiyel yağı aromaterapinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Terapatik masajlar, cilt bakımı, mum ve sabun yapımı gibi birçok alanda kullanımı söz konusudur.

Sakinleştirici etkisi ile bilinen, aynı zamanda bağışıklık ve sinir sistemlerini desteklediği için hastalıklardan daha hızlı kurtulmanızı sağlayan Palo Santo, düzenli kullanımda ise sağlığınızın için oldukça faydalı olacaktır.

 

Palo Santo İle Arınma ve Enerji Temizliği

Palo Santo tütsü çubukları genel olarak manevi arınma ve enerji temizliği etkisi ile kullanılır. Geçmişten bugüne gelenek ve ritüellerde ahşap çubuklar yandığında, dumanın negatif enerjiyi temizlediğine ve huzur, sakinlik gibi duyguları geri kazandırdığına inanılır.

Palo Santo, sivrisinekleri ve diğer böcekleri ortamdan uzaklaştıran mucizevi bir dumana sahiptir. Hoş kokusu, hem ortamınızı hem de sizi rahatlatır.