Palo Santo’nun iyileştirici ve temizleyici etkisi hakkında bilgi edinmek, yaşam alanlarınızda huzur ve sakinlik sağlamak için bu özel ağaç tütsüyü daha yakından tanıyalım.

“Kutsal Odun” veya “Azizlerin Odunu” anlamına gelen Palo Santo, Güney Amerika kıyılarında yetişen mistik bir ağaç türüdür. Uzun yıllardan beri And Dağları yerlileri tarafından Palo Santo çubuklarını yakmak, kötü ruhları kovmak ve yaşam alanlarındaki kötü enerjiyi temizlemek için kullanılan mistik bir uygulamadır.

 

Üretim Süreci

Sürdürülebilirlik özelliği ile denetimli bir şekilde ekilen Palo Santo ağaçlarından tütsü yapımı ağaçlara zarar vermeden gerçekleşmektedir. Tütsüler, ölümü gerçekleşen ağaçlar ya da yere düşen dallardan üretilirler. Böylece siz de doğaya zarar vermeden, onunla beraber bu deneyimi yaşamış olursunuz.

 

Palo Santo Nasıl Kokar?

Palo Santo, narenciye ailesinin bir parçasıdır ve kokusu hafif tatlı çam, limon, nane notalarına sahiptir.

 

Palo Santo Tütsü Nasıl Yakılır?

Öncelikle Palo Santo tütsü çubuklarınızı nemsiz ve kuru ortamlarda tutmaya özen gösterin. Aksi takdirde nemlenen çubuklarınızı tutuşturmakta güçlük çekebilirsiniz. Çubukları tutuşturmak için bir mum veya çakmaktan faydalanabilirsiniz. Ateşi çubuğunuza yaklaşık 45°’lik bir açı ile 30 sn. tutarak yanmasına izin verin ve ardından üfleyin. Közden bir duman akışı yükselecek ve çevreye yayılacaktır. Çubuğunuzu yaktıktan sonra ister elinizde evinizin her köşesinde dolaştırabilir, isterseniz çubuğu bir tütsü tutucuya yerleştirebilirsiniz.

Palo Santo’yu tekrar harekete geçirmek isterseniz ara ara nazikçe üflemeniz yeterli olacaktır.

Not: Palo Santo, hem tütsüler gibi sürekli yoğun duman verebilecek ve sonuna kadar yanacak bir tütsü değildir. Dumanı oldukça etkili ve yoğundur. Uzun süreli dumanlanma istiyorsanız ara ara üfleyerek tütsünüzü harekete geçirmeyi deneyebilirsiniz. Tütsüleme işleminizi bitirdiğinizde tütsünüzü yanmaz bir kaseye koymayı unutmayınız.

 

Palo Santo’nun Faydaları Nelerdir?

 

Odaklanma Etkisi

Odaklanmayı kolaylaştırıcı etkisi bulunan Palo Santo; meditasyon, odaklanmanız gereken bir proje ya da yaratım sürecinde olduğunuz her durum için size yardımcı olacaktır.

Çok fazla uyaranla karşı karşıya kaldığımız ve kendimizle dahi bağlantı kurmakta zorlandığımız bu çağda odaklanmak için Palo Santo etkisinden faydalanmak sizi mental ve fiziksel olarak olumlu yönde etkileyecektir.

 

Şifa Etkisi

Palo Santo ağaç tütsü uzun yıllardan beri soğuk algınlığı, grip, stres belirtileri için doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Bunun dışında, Palo Santo’nun esansiyel yağı aromaterapinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Terapatik masajlar, cilt bakımı, mum ve sabun yapımı gibi birçok alanda kullanımı söz konusudur.

Sakinleştirici etkisi ile bilinen, aynı zamanda bağışıklık ve sinir sistemlerini desteklediği için hastalıklardan daha hızlı kurtulmanızı sağlayan Palo Santo, düzenli kullanımda ise sağlığınızın için oldukça faydalı olacaktır.

 

Palo Santo İle Arınma ve Enerji Temizliği

Palo Santo tütsü çubukları genel olarak manevi arınma ve enerji temizliği etkisi ile kullanılır. Geçmişten bugüne gelenek ve ritüellerde ahşap çubuklar yandığında, dumanın negatif enerjiyi temizlediğine ve huzur, sakinlik gibi duyguları geri kazandırdığına inanılır.

Palo Santo, sivrisinekleri ve diğer böcekleri ortamdan uzaklaştıran mucizevi bir dumana sahiptir. Hoş kokusu, hem ortamınızı hem de sizi rahatlatır.