Yoga kelime anlamı olarak birlik, bir araya gelme, karşılaşma gibi anlamlara hizmet etmektedir. Sanskritçe’de kontrol etmek, boyunduruk altına almak anlamına “yuj” kelimesinden türemiştir. Gandhi yoga için “…bedenin, zihnin ve ruhun tüm güçlerini Tanrı’ya kulluk ederek; zekayı, zihni, duyguları ve iradeyi yoganın varoluşuna dayanarak disiplin altına almaktır; kişinin yaşama, ruhun dengelenmesiyle her açıdan eşit olarak bakmasını sağlayan, bir olgudur.”  tanımını yapmaktadır.

Yoga, Patanjali tarafından sistemleştirilmiştir. Bunu da “Yoga Sutraları” isimli çalışması ile sağlamıştır. Yoga öğretilerini takip eden ve bunu hayatına entegre edenlere yogi ya da yogini denmektedir.

Bhagavad Gita ise yoga ile ilgili “Zihni, aklı ve egosu kontrol altına alındığında, erinçsiz arzulardan özgürleştiğinde, ruhu ile barıştığında, o kişi Yukta olur, yanı Tanrı’yla birleşir. Rüzgârın olmadığı yerde mum alevi titremez; zihnini aklını egosunu kontrol eden, içindeki ruhla birleşen yogi de böyledir. Yoga pratiği ile zihnin, aklın ve egonun huzursuzluğu durulduğunda yogi, içindeki ruhun lütfuyla kendi iç huzuruna ulaşır. Böylece soluk duyuların ötesindeki, mantığının kavrayamayacağı ebedi mutluluğu tanır. Bu gerçekliğe yerleşir ve başka bir yere kımıldamaz. Her şeyin ötesinde bir hazine bulmuştur. Bundan daha yüce hiçbir şey yoktur. Bunu başaran kişi, en derin kederden bile etkilenmez. Yoganın gerçek anlamı budur: acı ve kederden kurtuluş.” şeklinde bahsetmektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Meditasyon Nedir? Meditasyon Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

 

Yoga, kaynaklarda 8 aşamalı olarak ele alınır. Bunlar;

 1. Yama (evrensel, ahlaki kurallar)
 2. Niyama (disiplin yoluyla öz arınma)
 3. Asana (duruş)
 4. Pranayama (nefesin ritmik kontrolü)
 5. Pratyahara (zihni, duyular ve hissel nedenlerden geri çekme ve özgürleştirme)
 6. Dharana (konsantrasyon)
 7. Dhyana (meditasyon)
 8. Samadhi (kendini adama hali ile gelen derin bir meditasyon, süper bilinçlilik hali)

Bu sekiz aşamayı aksatan, pratiğin gelişimini engelleyen sebepler ise;

 1. Vyadhi (fiziksel dengeyi bozan hastalık)
 2. Styana (ağırkanlı olma ya da zihnin çalışmaya odaklanamaması)
 3. Samsaya (şüphe ya da kararsızlık)
 4. Pramada (kayıtsızlık ya da hissizlik)
 5. Alasya (tembellik)
 6. Avirati (kösnüllük, duyusal nesneler zihni ele geçirdiğinde arzunun yükselmesi)
 7. Bhranti Darsana (yanlış ya da geçersiz bilgi veya yanılsama)
 8. Alabdha Bhumikatva (gerçekliği görmeyi mümkün kılan düşünce veya konsantrasyonu devam ettirmede başarısızlık)
 9. Anavashitattva (uzun süre pratikle elde edilen konsantrasyona tutunmada istikrarsızlık)

 

Bütün bunlar dışında doğru yoga eğitmeni, doğru kaynak kullanımı gibi etmenlere dikkat edilmelidir. Doğru kaynaklarla ilgili önerilerimize “Yogaya Başlama Kılavuzu” adlı yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Pratiklerinizin süresi, yardımcı malzemeler (mat, tayt vb.), yoga yapmak için seçeceğiniz günler ve ortam ile ilgili soruların cevabı yaptığınız araştırmalar ve kişiliğinize göre şekillenmektedir. Yeterince bilgi sahibi olduktan sonra takip ettiğiniz pratikler, süre ve malzeme gibi etmenler değişiklik gösterecektir. Bizim önerimiz tek bir kaynak ya da bir yoga eğitmenini takip etmek yerine daha fazla yeniliğe kendinizi açık tutmanız olacaktır.

Yoga Nedir? Palo Santo Nedir? Yoga ve Palo Santo İlişkisi

Yoga Nedir? Palo Santo Nedir? Yoga ve Palo Santo İlişkisi

Pratiğin Önemi

Önemli yoga metinleri sürekli olarak pratiğin önemine vurgu yapmaktadır. Sadece asanaları doğru uygulamak dışında mental olarak gelişmeyi sürdürmek pratiğe dahildir. Fakat asanalaı uygulamak ve mental gelişim birbirlerine paralel olarak ilerlemektedir.

“Duyular, arzu nesnelerinden daha güçlüdür. Zihin, duyulardan da güçlüdür; mantık ondan da yukarıdadır ve onun da üstünde o, yani her şeyin içindeki ruh vardır. Kendini öz’le disipline et ve arzu kılığındaki aldatıcı düşmanı yok et.” Bhagavad Gita

Disiplininizi oturtabilmek için çaba sarf etmeniz gerekebilir. Zaman, mekân, yapmanız gereken işler ve bekleyen sorumluluklar sebebi ile pratiğiniz aksayabilir. Bunun önüne geçmek için sizi bekleyen mükafatları yani yoga sayesinde elde edeceğiniz kazanımlara odaklanmalısınız. Yani, yoganın faydalarına

 

Yoganın Faydaları

Herkesin yoganın faydaları ile ilgili genel geçer bilgileri vardır. Sağlıklı bir vücut, iyi bir psikolojiye sahip olmak gibi. Yazının devamında bu başlıkların altını bölümlere ayırarak açıklamaya çalışacağız.

 • Fiziksel Faydaları
 • Vücut esnekliğini arttırır.
 • Astımı azaltır.
 • Kroner kalp hastalıklarında yardımcı tedavi olarak kullanılır.
 • Kas-iskelet sistemi sorunlarına iyi gelir.
 • Sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir.
 • Kilo kontrolü sağlamaya yardımcı olur.

 

Mental Faydaları

 • Alkol, sigara gibi bağımlıkların yardımcı tedavisinde kullanılır.
 • Anksiyete ve depresyon gibi günlük hayatı etkileyen ruhsal rahatsızlıkların yardımcı tedavisidir.
 • Stresi azaltır.
 • Karar vermeyi ve disipline olmayı sağlar.
 • İç huzura ulaşmanın yolunu açar.

 

Yoga Yaparken Palo Santo Kullanmak

Yoga yaparken odaklanmak, an’da olmak ve gerginliği üzerinizden atmanız çok önemlidir. Bunları sağlamak için yoga öncesi ve sonrası meditasyon yapmak ve odaklanmanızı sağlayacak yardımcılar kullanmak oldukça önemlidir. Bugün bu yardımcılardan Palo Santo’ya değineceğiz.

Palo Santo, Güney Amerika kıyılarında yetişmektedir. Mistik bir ağaç türüdür. Tarih boyunca kötü enerjilerle “savaşmak” için kullanılmıştır. Odaklanmayı arttırdığı, enerji temizliğine yardımcı olması ve şifa özelliği ile meditasyon ve yoga pratikleri süresince sıkça kullanılmaktadır. İnsanların ağaç tütsü kullanımı oldukça geçmiş dönemlerden beri devam etmektedir. Ayahuasca ritüellerinde kullanılmak üzere Peru ve Ekvador’da yaşayan şamanlar tarafından kullanılmaya başladı. Palo Santo’nun kokusunu en iyi verdiği zamanı dalından düşüp yerde birkaç yıl beklemesiyle oluşan halidir. Ayrıca sürdürülebilirlik mantığı ile hesat edildikleri için belli zamanlarda, yalnızca belli miktarlarda hasat edilirler. Evinize aldığınız Palo Santo tütsünüz kesilerek değil, yere düşen dallardan hasat edilmektedirler. Ağaçlar, Güney Amerika yasalarınca korunurlar. Bütün bu yazılanlara rağmen her üreticiye güvenmemenizi tavsiye ederiz. Yalnızca sertifikalı ürünleri satın almanızı öneriyoruz.

 

İlginizi Çekebilir: Sürdürülebilir Tarım Nedir? Neden Önemlidir?

 

Bu şifası bol ürünü yoga ve meditasyon rutinlerinize eklemeniz oldukça yararlı olacaktır. Odaklanmanın gerektiği her eylem için kaçınılmaz bir yardımcıdır fakat bugün yoga pratiğiniz için bir önerimiz var…

Örnek Bir Palo Santo’lu Yoga Pratiği Rutini

 1. Günün, kendinizi yoga yapmaya hazır hissettiğiniz anını keşfedin.
 2. Pratiğe geçmeden önce Palo Santo’yu yakın ve kısa bir meditasyona başlayın.
 3. Pratiği uyguladıktan sonra ağaç tütsünün zihninizi dinlendirmesine, arındırmasına izin verin ve hemen söndürmeyin.

 

Palo Santo ile yoga pratiği uygulayanların düşüncelerini çok merak ediyoruz, lütfen bizimle paylaşın!