Yoga serüvenine başlamadan önce merak ettiğimiz ve yapmak istediğimiz her şey gibi onun tarihini öğrenmeliyiz. İster derin bir araştırma ister kısa bir göz gezdirme… Önemli olan, ilgi duyduğumuz konu ile ilgili bilgi sahibi olmaya çalışmak. Bugün “Yogaya Nasıl Başlarım?” sorularınızı yanıtlayacağımız, Yoga’yı anlatan bir Yogaya Başlama Kılavuzu paylaşacağız.

Yogayı sadece fiziksel ya da sadece ruhsal bir uygulama olarak sınırlandırmak doğru olmaz. Hem fiziksel hem de ruhsal bir uygulama olan yoga, öğretileri ile yaşam yolculuğunuzda size hem ilham verecek hem de mental ve fiziksel olarak ilerlemenize yardımcı olacaktır.  En çok merak edilen konulardan biri yoganın bir din olup olmadığı konusudur. Yogayı bir din değil bir öğreti hatta bir yaşam sanatı olarak kabul etmek doğru bir yaklaşım olacaktır.

Yoga, bir araya gelme, birlik, karşılaşma anlamına gelmektedir. Kelime kökeni olarak Sanskritçe’de birden fazla anlama hizmet etmektedir. Kontrol etmek, boyunduruk altına almak, birleştirme anlamına gelen “yuj” kelimesinden türemiştir. Bu felsefeyi takip eden ve uygulayan kişilere yogi ya da yogini denmektedir. Hint Medeniyeti yogaya dair birçok öğretinin gelişmesinde ve felsefesinin güçlenmesinde büyük rol oynamıştır.

Bugün, hem biraz yoganın geçmişine doğru bir yolculuğa çıkıp hem de başlamak isteyenler için; niyet edenler için küçük bir kılavuz oluşturmaya çalışacağız.

Daha detaylı bilgi almak isteyenler için önereceğimiz kitapları yazının sonunda bulabilirsiniz. Umarız niyetinizi hakikate erdirmek için bir adım atmanıza yardımcı olabilir, ya da yoga hakkından merak ettiğiniz bazı soruların cevaplarını verebiliriz…

 

Yoganın Kadim Geçmişi

Yoganın geçmişine dair bilgilerimiz ne kadar fazla olursa olsun nokta atışı bir tarihten bahsetmek mümkün olmuyor maalesef. Bundan 5000 yıl kadar önce Hindistan’da ortaya çıktığını söylemek mümkün. Bazı kaynaklar ise Budizm’in kurucusu Buddha Guatama’nın zamanında çıktığını iddia etmekte. Bu da bizi MÖ 500 yılına kadar geri götürüyor. En kadim yoga kitaplarının Sanskritçe yazılmış olduğunu düşünürsek Hindistan’da ortaya çıktığı savı güçleniyor. Yani eğer yoga pratiği yapmaya niyetliyseniz tarihi sağlam köklenmiş bir geleneğe adım atmış olacaksınız.

Arjens Türkiye Yoga Nedir? Yogaya Nasıl Başlarım?

Arjens Yoga Nedir? Yogaya Nasıl Başlarım?

 

4 Tarihsel Yoga Dönemi

Araştırmacılar yogayı dört tarihsel dönem içerisinde değerlendirmektedirler. Bu dört dönem;

 •  Vedik Dönem
 •  Klasik Dönem Öncesi Yoga
 •  Klasik Dönem Yoga
 •  Klasik Dönem Sonrası Yoga

 

Vedik Dönem

Vedik Dönem, yoga ile ilgili ilk metinlerin yazıldığı dönemdir. Bu metinler Veda adıyla anılmaktadır. Veda Sanskritçe’de bilgi anlamına gelmektedir. Vedalar dört kitaptan oluşmaktadır. Bunlar Rig, Sama, Yacur, Atharva olarak isimlendirilmiştir. Bu kadim kitapların içeriklerini ise ilahiler, övgüler ve şiirler oluşturmaktadır.

Vedik Yoga, geleneksel yöntemlerle doğayı ve benliğimizi anlamayı amaçlamaktadır.

 

Klasik Dönem Öncesi Yoga

Klasik Dönem Öncesi Yoga, yaklaşık 2000 yıllık bir dönemi kapsamaktadır. Bu dönemde yine yoganın kutsal metinleri olarak ele alınan Upanişadlar ve Bhagavad Gita’nın yazılmıştır. Bu metinlerin içeriğini ise öğretiler ve ilahi diyaloglar oluşturmaktadır.

Klasik Dönem Öncesi Yoga öğretileri zihin ve bedeni aşarak derin meditasyon halini bulmayı amaçlamaktadır.

 

Klasik Dönem Yoga

Patanjali’nin sözlü yoga geleneğini yazıya aktarması ile oluşturulan Yoga Sutraları’nın yazıldığı dönemdir. Yoga Sutraları, yoga felsefesi ve öğretileri üzerine yazılan ilk metindir. Metin 4 bölüm ve 190 sutradan oluşmaktadır. Sanskrit dilinde yazılmıştır ve birçok çevirisi bulunmaktadır. Aydınlanma yolunun 8 basamağından bahsedilen sutralar hala yoganın en önemli kaynaklarından biridir. Bu sekiz basamak;

 1. Yama: Doğruluk, zarar vermemek, çalmamak, nefsi kontrol etmek gibi prensipleri ele alır.
 2. Niyama: Gözleme dayalı olmak, şükretmek, iradenin güçlendirilmesini anlatır.
 3. Asana: Vücuda yönelik kuvvet, esneme hareketlerinden bahseder. Asana, yoga duruşu anlamına gelmektedir.
 4. Pranayama: Nefesin önemine eğilen bu adım, yaşamın kaynağı olan nefesin farkındalığına işaret etmektedir.
 5. Pratyahara: Hisleri minimum seviyeye indirmek ve iç dünyaya dönüş yolculuğundan bahsetmektedir.
 6. Dharana: Konsantre olma ve odaklanmanın, bilincin farkındalığı ile ilgili bölümdür.
 7. Dhyana: Pozitif düşüncenin, pozitif düşüncede kalmanın ve meditasyon halinin anlatıldığı yedinci bölümdür.
 8. Samadhi: Aydınlanma ve birlik düşüncesinin öneminin anlatıldığı son bölümdür.

 

ON ADIMDA ŞAMANİZM YAZIMIZI DA OKUMAK İSTER MİSİNİZ?

Klasik Dönem Sonrası Yoga

Birçok yoga türü ve okulunun açıldığı dönem olan Klasik Dönem Sonrası Yoga, Klasik Yoga’nın aksine her şeyin birliği düşüncesine bağlıdır. Bedenden bilinçli olarak çıkıp ruhla birleşme felsefesini anlatır. Ayrıca bu öğreti bedenin, ruhu ölümsüz kılmak için gerekli olan enerjiyi taşıdığı inancını yansıtır.

 

Yoganın Günümüze Yansımaları: Modern Yoga

Modern Yoga olarak kabul edilen dönemin 1983’te düzenlenen Dünya Dinler Parlamentosu ile başladığı düşünülmektedir ve bu yaygın düşünce kabul görmektedir. Üstad Ramakrishna’nın bu parlamentoya davet edilmesi Modern Yoga’nın miladı olmuştur.

Daha detaylı tarihi bilgi için Alman Indolog Georg Feuerstein’in makaleleri ve kitaplarını okuyabilirsiniz. Feuerstein, yoga tarihi için eşsiz kaynaklar oluşturmakta. Hem internet sitelerinde hem de yazılı olarak birçok yayını bulunmaktadır.

 

Yoga Türlerine Bir Bakış

Arjens Yoga Nedir? Yogaya Nasıl Başlarım?

Arjens Türkiye Yoga Nedir? Yogaya Nasıl Başlarım?

Birçok farklı yoga türü ve tekniği bulunmaktadır. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olması sebebi ile birçok farklı teknik ve tür ortaya çıkmıştır. Hatha Yoga, Hamile Yogası, Yin Yoga, Çocuk Yogası vb. Öne çıkan yoga türlerine daha yakından bakalım.

 

Hatha Yoga

Fiziksel zorlanmalara karşı kapasiteyi arttırma üzerine giden Hatha Yoga, oldukça yaygın olarak kullanılan bir yoga çeşididir. Yoganın temel duruşlarını öğrenmek için faydalı bu sistem, yogaya yeni başlayanlar için idealdir.

 

Yin Yoga

Oturma ve uzanma hareketlerini uygularken nefesi doğru kullanma üzerine eğilen Yin Yoga, Uzakdoğu felsefelerini uygulamaya çalışır. Kaygı, stres bozukluğu gibi sıkıntılar yaşayanlar için idealdir.

 

Hamile Yogası

Diğer adıyla Prenetal Yoga olarak adlandırılan bu yoga türü, hamilelerin hem fiziksel hem de mental olarak doğuma hazır olmalarını sağlamak için uygulanıyor. Hamileliğin getirdiği kramp, sırt ağrısı, stres gibi etmenleri azaltır ve pratikler sayesinde doğum süreci daha rahat geçer. Konusunda uzman yoga eğitmenleri ile doğum yolculuğunuzu konforlu bir şekilde geçirmeniz mümkün. Fakat riskli bir hamilelik süreci geçiriyorsanız hamile yogası yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 

Buti Yoga

Buti Yoga için dansın, yoganın ve kardiyonun birleşimi desek yanlış olmaz. Kalori yakmanın kaçınılmaz olduğu bu seri hareketleri evde uygulamak mümkün. Geleneksel yoga çeşitlerine kıyasla Buti Yoga daha geniş kitlelere hitap ediyor çünkü pratikleri uygulamak zorlayıcı olsa da üstesinden gelmek için haftalarca beklemeye ihtiyaç duyulmuyor. Bu sebeple dikkati daha hızlı dağılanlar ve geleneksel tekniklere hazırlık yapmak isteyenler için idealdir. Vücudun tüm bölgelerini hareket ettirmeye odaklanan Buti Yoga seansı boyunca 600 ila 800 kalori verebilirsiniz. Eğitici videoları araştırarak evde yoga deneyiminize Buti Yoga’yı mutlaka eklemeye çalışın.

 

Çocuk Yogası

Çocukların hayatına sporu entegre etmek, bedenlerini keşfetmeleri ve esnek yapılarını geliştirmek için tasarlanan Çocuk Yogası yapmak için bir malzemeye gerek yoktur. Başlangıç yaşı ise en 3 olmalıdır. Rekabetten uzan bir şekilde spora yakınlaşan çocuklar başlangıç yaşına göre uzun süreler Çocuk Yoga’sına devam edebilirler. Erken yaşta “ben” kavramını öğrenen çocukların özgüveni erken gelişir ve etkisi tüm hayatlarına yayılır. Bu yoga çeşidi ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamıştır.

 

 Sağlık Ruh ve Sağlıklı Beden İçin Yoga Yapmak

Hayatı yaşarken onu anlamlandırma güdüsü her insanın içinde vardır. Yoga, hayatı ve kendimizi anlamlandırma yolunda attığımız adımlarda bizi en çok besleyecek aracılardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra vücudu güçlendirmek, beden sağlığı hatta bağışıklığın kuvvetlendirilmesi düzenli olarak yoga pratiği yapmakla mümkün olacaktır.

Yaş, cinsiyet ve bedensel farklılıklar gözetmeksizin herkese uygun bir yoga pratiği vardır. Fakat günlük yaşantınızı ekleyen bir rahatsızlığınız mevcutsa mutlaka doktorunuza danışarak size uygun pratikleri hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar ve verilen öğretiler ışığında yoganın hem ruh hem zihin hem de beden için faydalarını sıralayalım.

Palo Santo Ağaç Tütsünün Faydalarını da Öğrenmek İster Misiniz?

Kaygıyı Azaltır ve Zihninizi Dinlendirir

Kaygı sorunu özellikle son yıllarda bolca karşımıza çıkan ve günlük yaşantımızı zorlaştıran bir sıkıntı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaygı durumunu yaratan etmenleri hayatımızdan uzak tutmak ve kendimizi maruz bırakmamak dışında yoga yapmak bu etmenlerin etkilerini hayatımızda kalıcı olarak tutmamamıza yardımcı olacaktır. Yoga pratiği süresince yaptığımız zihinsel rahatlama ve arınma günümüzü rahat geçirmemizi, sürekli devam eden pratiklerle ise hayatımızı kaygının etkilerinden uzak kalarak geçirmemizi sağlayacaktır.

 

Duruş Bozukluklarını Düzeltir, Esnekliği Arttırır

Eğer yoga yapmaya başladıysanız başlarda yapamadığınız hareketler, uzanamadığınız bölgeler olacaktır. Ya da başlamayı düşünüyorsanız hareketleri yapmak konusunda çekinmeyin. Pratiğe devam ettikçe esnekliğiniz artacak ve yogayı hayatınızın içine dahil etmeye devam ettikçe duruş bozukluklarınızın iyileşmesine katkı sağladığını göreceksiniz.

 

Kan Akışını Düzenler, Riskleri Ortadan Kaldırır

Yoga yapmak kan dolaşımını arttırır, bu sebeple ödem ve şişliklere iyi gelir hatta yenilerinin oluşmasını engeller. Ayrıca pıhtı oluşumunu azalttığından ani kalp krizleri, beyin kanamaları ve felçlerin önüne geçer. Ne zaman başımıza geleceğini bilmediğimiz, önceden tahmini zor bu rahatsızlıkların başımıza gelmemesi için en kısa zamanda düzenli olarak yoga pratiği yapmayı hayatımıza entegre etmeliyiz.

 

Kaliteli Uyku, Enerjik Bir Günü Getirir

Pratiğinize devam ettikçe daha iyi uyuduğunuzu ve biyolojik saatinizin dengelendiğini hissedeceksiniz çünkü yoga yapmak melatonin hormonunu arttırır. Bu hormon sirkadiyen ritminizi direkt olarak etkiler ve sağlıklı uyku ile kaliteli bir gün geçirmenizi sağlar. Özellikle uyku bozuklukları yaşayanlar en kısa zamanda yogayı hayatlarına dahil etmelidirler.

 

Bağışıklığı Güçlendirir

Yoga pratiği süresince yaptığınız hareketler, lenf sisteminizi güçlendirir ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağladığı için hastalıklara karşı bağışıklığınız artar. Ayrıca kanserli hastaların kemoterapi sonrasında yaşadığı ağrı ve bulantıların azalmasında etkilidir.

Adaçayı Yakmanın 25 Mucizesini de Öğrenmek İster Misiniz?

Öğrenmeye Devam Etmek İçin Bazı Kaynaklar

Yoga serüvenine adım attıysanız etrafınız çeşitli kaynaklarla sarılmaya başlamış demektir. Öğretiler, metotlar ve daha birçok bilgi için araştırmaya devem etmelisiniz. Yolunuz aydınlatacak bazı kaynak önerilerimiz ise şöyle: